Oblast Jižních Sporad na podzim 1943
V podstatě šlo o to, že válčící strana ovládající toto souostroví v podstatě těsně vedle tureckého pobřeží mohla vytvářet tlak na ochotu Turecka zapojit se na její straně do války. V Turecku se tak již od roku 1940 dostávalo z obou stran dodávek moderní letecké techniky z obou stran. Například v oblasti Středomoří první stíhací letouny Spitfire nebyli ty nasazené na Maltě, ale Spitfiry Mk.I tureckého letectva, Němci dodávali například FW 190A-3a a A-4a. Šlo o hodně. Turecká armáda mohla přinést zvrat ve válce o Středomoří, dokonce i ve válce v SSSR, kdy by to měla relativně blízko k ropným polím v sovětském Ázerbájdžánu
Ale zpět k věci.
Vše vypuklo na ostrově Megisti kde posádka pevnosti Kasteliorizo 8. září 1943 rozhlasovým vysíláním vyhlásila svou kapitulaci britským jednotkám, hned druhého dne se na ostrově vylodila britské skupina zhruba v síle roty dopravená rychlými čluny z Kypru. Britové rozjeli odkládanou a špatně naplánovanou operaci Acollade.
Řecký torpédoborec Adrias účastnící se bojů o Sporady |
Rozhodující slovo na ostrově Rhodos však nakonec patřilo někomu jinému. Tím někým byl generál poručík Ulrich Kleemann, velitel Sturm Division Rhodos, pod kterého spadalo 7000 mužů a několik obrněných vozidel. Po informaci o britském výsadku na Rhodosu okamžitě informoval své nadřízené na Krétě odkud mu byla okamžitě letecky dopravena část 2.FJR a 22. Vzdušně výsadkové pěší divize a to za jak účasti plovákových strojů Ju-52 a dalších, tak klasickým výsadkem parašutistů.
Během dvoudenních bojů se německému generálovy povedlo přimět ke kapitulaci spojené britsko- italské jednotky, část těchto jednotek včetně britského velitele se povedlo za použití rychlých torpédových člunů Royal Navy evakuovat na Kypr.
Německý generální štáb na Krétě začal pro protiitalské operace v oblasti Dodekanésos sestavovat operační sbor pod velením generála Friedricha-Wilhelma Müllera. Tento sbor se měl skládat z dvou rot Divize Brandenburg, 2. FJR, 16. IR (LL) a 65. IR (LL) původně z 22. Infanterie (Luftlande) Division a z 440. IR z Festung Division Kreta. Nicméně pozdě. V době mezi 10. a 16. zářím se totiž britské jednotky pomocí námořních i leteckých výsadků uchytili, pomocí sil již připravených pro operaci Acollade, což mělo být násilné obsazení Jižních Sporad, na ostrovech Kos, Kallymnos, Samos, Leros a další.
![]() |
Německé výsadkové čluny |
Bojové střety mezi německými a britskými silami proběhli hlavně na ostrovech Kos a Leros, Rhodos byl pevně v jejich rukou.
Menším z obou ostrovů je Leros, Italové zde vybudovali významné a hluboké kotviště u města Lakki a letiště s velkou kapacitou. O něco větší Kos pak měl několik přístavišť nevhodných pro velké dopravní lodě a jednu přistávací dráhu pro letadla.
Britské síly obsadili Kos 15. září kdy bylo v blízkosti přistávací dráhy na tomto ostrově vysazeno 120 mužů z 11. Airborne Batailon z Dakot 216. perutě, na zemi se jim takřka okamžitě formálně vzdal italský velitel ostrova. Po několika hodinách na ostrově přistáli letouny Spitfire jedné z letek 7. perutě RSAAF a na ostrov začala letecká přeprava 1. praporu Durham Light Infantry. Britové tak na ostrově disponovali asi 1500 muži a svými novými italskými spojenci v síle asi 3500 mužů.
Po období těžkých náletů se 3. října 1943 ve 4:30 ráno vylodili první muži Kampfgruppe Müller, k vylodění došlo současně na čtyřech plážích u Marmari a Tingachi v centrální části ostrova, u Camare Bay na severozápadě a u Capo Foco na jihovýchodě ostrova. Po dobití prostoru dostačujícího pro letecký výsadek byli kolem 13:00 vysazeni z letounů Ju-52 muži 2. FJR, do konce večera stejného dne měli Němci na ostrově přes 4000 mužů, ovládali asi 2/3 ostrova a britský velitel se o situaci vyjádřil jako o kritické. Italská vojska se totiž ukázala jako naprosto neochotná jakéhokoliv bojového nasazení, prakticky okamžitě se vzdávala a nebo dokonce bez odporu odcházela do zajetí.
Během druhého dne bojů už měli německé síly v rukou celý ostrov a věnovali se jen obsazování posledních bodů britského odporu. Britům se povedlo evakuovat pomocí torpédových člunů asi 250 až 300 vojáků z řad Durhamské lehké a RAF. Značná část italských zajatců byla naložena na jedno z německých plavidel a na volném moři i s lodí pomocí náloží likvidována. Německý strana přišla v bojích asi o 20 padlých a asi 200 raněných.
![]() |
Bombardéry Junkers 88A nad Krétou během letu k Rhodosu |
Na Lerosu se nacházeli britské síly složené z 234. pěší brigády pod velením generála Roberta Tilneye, ten měl pod svým velením ještě původné italskou posádku ostrova v síle asi 7500 mužů generála Luigi Mescherpa, velké množství protiletadlových a dělostřeleckých zbraní, ale s malou zásobou munice kterou nebylo možné pro její italský původ doplnit. Na Lerosu se také nacházeli letouny 74 peruti RAF a 7. peruti RSAAF a detašmány dalších perutí, celkem asi 250 letounů, z toho kolem 150 stíhacích převážně typu Spitfire Mk.V.
Během skoro dvou měsíců leteckých bojů v režii X. Leteckého sboru Luftwaffe, jednotky specializované na boje nad mořskou hladinou bylo potopeno několik bojových lodí Royal Navy a Řeckého námořnictva, lehký křižník Italského námořnictva a množství dopravních lodí.
V půl páté ráno se za podpory bombardérů vylodili muži Kampfgruppe Müller v síle více než 10000 mužů v Palma bay a u Pasta di Sopra, kolem 6:00 došlo k leteckému výsadku 2. FJR přímo do pozic italských vojsk, to podlomilo italskou morálku a s velkou částí jejich sil se už nedalo počítat. Do večera pak byla velká část ostrova v německých rukou. Po setmění došlo k velkému britskému protiútoku při něž se povedlo zajmout rotu německých vojáků z řad 22. pěší divize.
Během dalších dní bojů až do kapitulace britských sil v poledne 16. listopadu , se britské ani italské síly nevzchopili k významnějšímu odporu a nechávali se pomalu tlačit do stále menšího prostoru.
Do okamžiku kapitulace přišli spojenecké síly o 500 padlých a celkem padlo do zajetí přes 9000 mužů. Německé ztráty zahrnují asi 550 mrtvých a asi 1200 raněných
Výsledkem obou těchto operací byla evakuace britských, ale i italských sil ze zbývajících Dodekánéských ostrovů, velká ostuda Spojenců v Tureckých očích a velmi negativní ohlasy v Británii na kompetenčnost Spojeneckých štábů v Alexandrii a Kypru. Pro německou stranu to byl vzrůst prestiže u turků a jejich faktické přesvědčení nepřipojit se v průběhu konce roku 1943 a ve výsledku ani v roce 1944 k táboru Spojenců. Také to byla poslední německá ofenziva při níž došlo k obsazení území nepřítele a celkově tato operace umožnila stažení velkého množství jednotek z kontinentálního Řecka do Itálie a na východní frontu.
Německý týdeník k obsazení Lerosu : Německý týdeník o operaci Leopard
Komentáře
Okomentovat
Prosím važte slova a pamatujte, že svým příspěvkem děláte reklamu sobě, nikoliv mě.